19. Červen 2017 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Taktické cvičení – letecké hašení · Rubrika: Činnost jednotky, Jednotka, Zásahy

V pondělí 19. 6. 2017 se jednotka SDH Liteň zúčastnila v počtu 6 hasičů taktického cvičení na Chyňavě, jehož námětem bylo letecké hašení.

Na sedmou hodinu ranní jsme dorazili s Tatrou T815-7 CAS 30 a Felicií do chyňavské požární zbrojnice, kde proběhlo teoretické školení zaměřené na plnění závěsného vaku (bambi vak) a práci pod vrtulníkem. Poté se všechny jednotky přesunuly na přilehlou louku, na kterou kolem deváté hodiny přiletěl vrtulník letecké služby Policie ČR. Posádka vrtulníku seznámila hasiče s bezpečnostními pravidly a ihned poté nastala praktická část cvičení. Liteňská jednotka si vyzkoušela plnění závěsného vaku jako čtvrtá v pořadí. Vrtulník nalétne těsně nad připravené hasiče, z nichž jeden má za úkol zachytit a stabilizovat závěsný vak. Další čtyři hasiči s dvěma speciálními B proudy pak provádějí plnění vaku. Vrtulník se vznáší jen několik málo metrů nad hasiči. Plnění bambi vaku jsme si vyzkoušeli celkem třikrát.

Po vystřídání všech družstev odlétl vrtulník na základnu k doplnění paliva. Původně byl naplánován jeho návrat k dalšímu nácviku na Chyňavu, avšak z důvodu pohotovosti posádka nemohla přilétnout. Náhradním programem tak byla taktika hašení s D proudy včetně praktické ukázky a hašení pomocí přenosného pěnotvorného zařízení. Na závěr ještě liteňská jednotka předvedla likvidaci požáru pomocí vysokotlakého hasícího zařízení na naší Tatře 815-7 CAS 30.

Cvičení naší jednotce ukončilo vyhlášení požární poplachu krajským operačním střediskem v Kladně. Jednalo se o požár travního porostu u cyklostezky v Srbsku. Neprodleně jsme vyrazili z Chyňavy. Jednotka byla však odvolána při cestě k zásahu, jelikož byl požár lokalizován před naším příjezdem.

Komentáře nejsou povoleny.