DSC_0499

Dopravní automobil na podvozku MAN TGE 3.180 je požární vozidlo určené pro přepravu jednotky požární ochrany na místo události. Vozidlo je zařazené do lehké hmotnostní třídy a je konstruováno pro městský provoz. Podvozek je dvounápravový s pohonem přední nápravy. Vozidlo je vybaveno tažným zařízením s max. hmotností přípojného, brzděného vozidla 3 000 kg a 750 kg nebrzděného.

Kabina vozidla umožňuje převoz celkem 9 osob včetně řidiče (uspořádání 1. řada 1 řidič + 2 osoby, 2. řada 3 osoby, 3. řada 3 osoby). Sedadla ve vozidle jsou rozdělena do tří řad za sebou čelem ke směru jízdy. Vstup do kabiny řidiče a osádky je umožněn 2 dveřmi z každé strany vozidla, posuvnými dveřmi na pravé i levé straně účelové nástavby a nákladový prostor je přístupný zadními křídlovými dveřmi. Vozidlo je vybaveno střešním nosičem pro uložení zavazadel o nosnosti 250kg, max. 2 osoby 180kg.

Požární příslušenství v rozsahu vybavení základním je připevněno a bezpečně rozmístěno převážně v nákladovém prostoru zadní části vozidla.

Vozidlo je vybaveno světelnou a zvukovou výstražnou signalizací. Na kabině je vozidlo osazeno VRZ zábleskového typu. V přední masce vozidla je umístěn pár přídavných zábleskových světel modré barvy v provedení LED. Nad zadními dveřmi je umístěna oranžová sváděcí alej (se dvěma modrými světly), jejíž konstrukce vylučuje použití při jízdě. Prostor kolem vozidla je osvětlen světly bílé barvy. Požární světlomety jsou magnetické a je možné je připojit do zásuvek na levém a pravém zadním sloupku nákladového prostoru.

Zásuvka pro trvalé dobíjení akumulátoru (12V, max. 6A) je namontována na levé straně, v blízkosti vstupu řidiče do vozidla.

Automobil je v jasně červené barvě s reflexním vodorovným bílým pruhem na bocích. Na bílém pruhu je umístěn nápis v černé barvě DA -LIZ (typ – hm. tř., kateg. podvozku, provedení vozidla dle rozsahu vybavení pož. přísluš.). Vnitřní prostor vozidla je v šedé barvě.

Posuzovaný výrobek Dopravní automobil -LIZ výhradně pro dopravu osob na podvozku MAN TGE 35 splnil všechny požadavky příslušných norem i požadavky posouzení shody byl vystaven certifikát TUPO.

Specifikace zásahového požárního automobilu (ZPA):

Typ ZPA Dopravní automobil (DA)
Hmotnostní třída lehká (L)
Kategorie podvozku městská (1)
Provedení ZPA základní (Z)
Rozměry ZPA délka: 5 986 mm, šířka: 2 040 mm, výška: 2 560 mm
Nejvyšší techn. příp. hmotn. 3 500 kg
Celková hmotnost 3 410 ±50 kg
Podvozek MAN, typ SYN1E, var. SYBB8ADAV, verze NN350NSFM
Typ motoru DAV
Max. výkon motoru 130/3 600 kW/ot.min.‘1
Měrný výkon motoru 37,1 kW.ť1 nejvyšší technicky přípustné hmotnosti
Počet členů osádky 9 (1+2, 3, 3)
Nástavba typ furgon

Vozidlo je doplněno odnímatelným příslušenstvím: Lepším střešním nosičem, držákem žebříků, hliníkovou bednou, regálem, který je součástí dělící příčky, aniž by se překročil vyhraněný prostor pro určená zavazadla, nebo celková váha vozidla. Na toto vybavení navíc přispěli zastupitelé další částkou 80 000 Kč a SDH Liteň dalšími 40 000 Kč.

Naše jednotka si dodala jen vlastní vysílačky, vozidlovou Motorolu GM 360 a ruční HYT TC 700. Další vybavení v základní kategorii dopravního automobilu L1Z bylo součástí zakázky. Vozidlo bylo dodáno s devíti sedadly, odnímatelnou dělitelnou překážkou od nákladového prostoru, oranžovou světelnou alejí, střešním nosičem, tažným zařízením, práškovým a sněhovým hasicím přístrojem, zdravotnickým batohem, vyprošťovacím nástrojem Hooligan, vytyčovací páskou, zdravotnickými rukavicemi, dvěma rozbíječi oken s řezáky pásů, požárním nákladním přívěsem s plachtou, výjezdovým tabletem Lenovo, do kterého bude nahrána licence Rescue navigátor, dvěma svítilnami Survivor LED atex do výbušného prostředí, nezávislým topením o výkonu 4 Kw, kovovým spodním krytem motoru, klimatizací, dvěma posuvnými dveřmi, zatmavenými okny atd. Máme i nejsilnější motor, který je do vozidla dodáván. Má výkon 130 Kw, což je asi 180 koní a plní Euro 6.